Determinacja to tylko pierwszy krok

Ciągle słyszę jak to bardzo liczy się wytrwałość, motywacja, energia itp. Możesz zostać kim tylko zechcesz, jeżeli tylko masz motywację.

Demostenes był wyśmiewaną sierotą. Mówią, że się jąkał i miał słabowity głos. A potem został jednym z największych mówców starożytnej Grecji. Wytrwałość i motywacja: jak najbardziej. Ale gdyby nie pomysłowość w opracowywaniu ćwiczeń, niczego by się nie nauczył.

By mówić wyraźnie ćwiczył przemowy z ustami pełnymi kamieni; by mówić głośno wygłaszał mowy przekrzykując szum fal tuż na brzegiem morza; by móc w spokoju studiować mowy wielkich, wybudował sobie pomieszczenie pod ziemią i ogolił pół głowy, by nie mieć pokusy opuszczania go; by opanować konstrukcje mów, przepisywał słynne mowy po 8-10 razy. A oprócz tego brał lekcje u nauczyciela deklamacji Isaeusa.

Determinacja to tylko pierwszy krok.

Podaj mi jedno ćwiczenie, które wymyśliłeś, by rozwinąć swoje umiejętności. Albo je teraz wymyśl.

2 komentarze

  1. Witaj Zbyszek, mam ćwiczenie które wykonałem wiąze się oo z koncentracją uwagi i czytaniem. Przepisanie tekstu który jest odwrócone do góry nogami literki czyta się od tyłu i również są odwrócone do góry nogami, cały tekst to jedna kartka A5 (chyba , chodzi o te stosowane w małych zeszytach) .. Przepisałem cały tekst , a trzeba było jedynie znaleść odpowiedzi na pytania, wg to Dzięki za bloga i Pozdrawiam Sebastian

  2. Jeździłem rowerem poza miasto, poboczem głównej drogi wylotowej, i starałem się przekrzyczeć nadjeżdżające ciężarówki, co nie było wcale takie proste;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *